Yüz lekeleri insan hayatında çok can sıkıcı durum olmakla birlikte, ciddi sorunlarada yol açmaktadır. Öncelikle bilinmesi gerekir ki yüzdeki lekenin ne diye nasıl oluştuğu, neye bağlı olarak geliştiği bilinmelidir. Bu ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


Ortaya çıkan lekelerin çoğu güneş yanığı, stres, gebelik zamanları, sivilce ve karaciğer sorunları, doğum kontrol hapı kullanımı, yabancı kozmetik ürünler kullanımı vb. bir çok durumdan oluşmaktadır. Ayrıca bu lekelerin bir çoğu bir gecede çıkmaktadır ki ya kalıcı yada geçici olarak ayrılabilir. Kalıcı olmasını kimse istemez. Bu yazıda size kalıcı ve kesin çözümler sunan 4 maske türünden bahsedeceğim.

SEBZE MASKESİ

Malzemeler;
-1 buçuk yemek kaşığı badem yağı,
-2 yemek kaşığı kadar rendelenmiş maydonoz otu,
-2 yemek kaşığı kadar rendelenmiş salatalık,
-1 çorba kaşığı kadar doğranmış ve rende soğan,
-1 çorba kaşığı ise yeşil kil.


Uygulama şekli ise, sayılan malzemeleri birbirine yedirecek şekilde karıştırılmak gereklidir. Sonra bu harcı yüzünüzün tamamına veya, sadece lekelerin olduğu bölgeye uygulamanız olacaktır. Cildinizin durumuna göre bekleme süresi artmaktadır. Azami 30 dk beklettikten sonra ılık su yardımı ile yıkamanız önerilir. 2 hafta uyguladıktan sonra 1 hafta ara vererek tekrar başlanmalıdır. Değişimi hissedeceksiniz.

KARBONAT MASKESİ


Malzemeler;
-2 çay kaşığı kadar karbonat,
-3 yemek kaşığından az yoğurt,
-1 buçuk yemek kaşığı zeytinyağı,
-3-4 damla limon suyu.


Uygulanış şekli ise, limon suyu ile zeytinyağını birbiri ile karıştırıyoruz. Diğer malzemeleride üstüne katarak karıştırdıktan sonra yüzümüzün belirli yerlerine sürüyoruz. Yüzünüzde 10 dakika bekledikten sonra yıkıyoruz. Haftada bir kez uygulamanız, ayda ise 4-5 kez olmak üzere kullanabilirsiniz.

SOĞAN MASKESİ


Malzemeler;
-100 gram rendelenmiş soğan,
-4 yemek kaşığı doğal bal.


Uygulanış şekli ise, bal ile soğan rendesini karıştırıyoruz. Ortaya çıkan karışımı göz çevresine yakın olmaksızın, yüzümüze sürüyoruz. 20 dakika bekledikten sonra ılık su yardımı ile temizleyiniz. Haftada 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.


MAYDONOZ MASKESİ


Malzemeler;
-1 demet bağ maydonoz,
-5 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu.


Uygulanış şekli ise, maydonozu doğradıktan sonra kaynar su içerisinde 15 dakika bekletiyoruz. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra 5 yemek kaşığı limon suyunu, suyun içerisine ilave ediyoruz. Elde edeceğiniz su ile yüzünüzü hergün yıkayabilirsiniz. Temizlenmesi gerekmez. Doğal bir leke azaltıcıdır.