Ülkemiz bulunduğu coğrafya itibarı ile dört mevsimin yaşandığı cennet olarak kabul edilen topraklara sahip. Yaz mevsimi ayrı güzel, kış mevsimi ayrı güzel, baharlar için söylenebilecek çok şey ise yok. Ama tüm bu durumlar içinde pergola tente gibi sistemlerin kullanılması dış ortamlarda elzem hale geliyor

Pergola sözcüğü Latince saçak anlamına gelen "pergule" sözcüğünden dilimize geçen, İtalyanca dilinde "pergola" yani gölgelik anlamına gelen bir sözcüktür. İsterseniz pergola tente uygulamasının çevresini etrafını camla kapatıp, tente sisteminizi açılır kapanır kış bahçesine dönüştürme olanağınız da mevcut. Burada tercih tamamen size kalmış durumda.

Pergola tente sistemi ile bükümlü çatı ve yatay, biçiminde olan açıklık olan kısımlar tente sayesinde kapatılabilmektedir. Pergola tenteuygulaması özel bir tente malzemesi ile yani kumaşı ile güneşlik olarak yaz aylarında sizi güneşin kavurucu sıcağından, yine su geçirmez tente kumaşı ve açılır kapanır tavanı ile yağmur yağan günlerde yağmurluk görevi yaparak sizleri yağmurdan korur.

Bugün teknolojinin geldiği noktaya istinaden bu alanda da önemli gelişmeler kaydedilmiş durumdadır. Sistem olarak bakıldığında klasik olan modeller yanında motorlu olanlar, tam otomatik olanlar, balkon için özel imalat olanlar, yazlıklar için özel olarak üretilenler mevcuttur.

Yine firmasına ve/veya isteğe bağlı olarak çok farklı malzemelerden de üretilen pergola tente sistemleri mevcuttur. Bu alanda da insanların karşısına farklı seçenekler çıkmakta fiyatlar da buna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda fiyatları belirleyen bir diğer unsur toplamda ne kadar malzeme kullanılacağıdır. Bu da fiyatı etkileyen majör faktörler arasındadır.

Üstte de ifade edildiği pergola tente gündelik yaşamlarımızda başlı başına bir yer teşkil eder hale gelmiş durumda. Üstelik görüntü olarak da bundan öncesinde benzer bir biçimde kullanılan ürünlerden çok daha güzel ve avantajlı olan ürünlerdir.

Yine de böylesi bir gereksinim duyulduğunda ürün seçimi yapar iken mutlaka bilinen adreslerden, doğru referansları olan firmalardan bu ürünün alınması yoluna gidilmelidir. Para konusundan ziyade kalite konusuna önem verilmelidir. Mutlaka garantili olarak ürün alınmasına gidilmelidir.

Ayrıca bulunulan mekanın dekorasyonuna uygun olan renkler, malzemeler tercih edilmelidir.