Tekniğin bilinen durumuna dahil olmayan buluş yeni olarak kabul edilir. Tekniği bilinen durumunun aşılması, sanayide ve tarımda uygulanabilir olması icadı yapan kişinin belirli bir süre için patent almasını sağlar. Patent alınamadığı durumlarda kişinin yapmış olduğu buluşu bir başka şahıs değerlendirerek üretimini yapabilir, satılmasını sağlayabilir. Yani patent buluşu yapan kişinin buluşunu koruma belgesi ile güvenceye alması demektir. Patent almak yerini geçmişte olduğu gibi uzun süreler boyunca beklemek ve prosedürleri uygulamak çok zorken günümüzde bir çok kuruluş kişi zahmete girmeden kişinin adına patent başvurusu yaparak koruma belgesini alabiliyor.

Web sitelerinde online patent başvuruları alan kuruluşlar patent tescil prosedürleri ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduklarından teknik problemlere takılmıyorlar. Tabii buluşun patentin alınması daha önce ürünün yeniliğinin kanıtlanması ve işe yararlığı, ihtiyacı giderici olması kuralları önem taşıyor. Bazı kişiler yaptıkları buluşları noter kanalıyla tescil ettirerek korumaya aldıklarını düşünseler de bu uygulamanın yanlış olduğu bir gerçektir. Buluşun korunabilmesi için uluslararası çapta veya Türkiye’de patent olma koşulu vardır. Uluslararası alınmak istenen patent için ülkenin resmi kaynaklarına başvurulur. Buluşu tüm detaylarını anlatan tarifnamenin hazır olması gerekmektedir. Belgelerdeki anlatım bozukluğu veya buluşu çizimlerle anlatıyorsa cümlelerde yapılan bir hata patent alınmasına engelleyecektir.

Başvuruda yazılmayan, unutulan bir kelime dahi gerekli şartların oluşmasını engeller ve buluş her ne kadar değerli ve yeni olsa da patent yani koruma kapsamına alınmaz. Profesyonel kuruluşlar hazırlanan bu detaylı ve açıklayıcı belgeleri vekil olarak gerekli mercilere sunar. Türkiye’de patent başvurusunun yapıldığı kaynak Türk Patent Enstitüsüdür. Buluşun ticari başarısı, daha önce buluş yapılmış olsa dahi daha önceki çalışmaların başarısız olması, buluşun avantajlı olması patent alınmasını sağlayan unsurlardır.

https://www.mutlupatent.com.tr/