Son zamanlarda insanlarda çok sık görülen psikolojik rahatsızlıklar mevcuttur. Bunlardan en yaygın ve bilinen olanı panik atakdır. Peki ya bu olay nedir? Psikolojik sorunlarla ortaya çıkabileceği gibi bazı hastalıklarla beraberde görülebilir. Panik atak nöbetleri olup beraber bir şekilde çıkmaktadır. Nöbet esnasında kişi korkuya kapılır ve endişe duyar. Çok yoğun hissederler. Aniden olan bu nöbetlerde kişi kendini büyük korku içerisinde bulur. Bayılacağı ve en kötüsü öleceğini düşünen hasta hemen doktora başvurmalı ve daha fazla kendisine zarar vermemelidir. Panik atak nedir sorusunun genel yanıtı bu haliyle kısa ve öz bir şekilde yapılabilir.


PANİK ATAK NEDENLERİ ve OLUŞUMU

Genellikle sebebi yoktur, sebebsiz bir şekilde meydana gelir. Uzmanlar beynimizin yan kısmının işlevini kaybettiği ana veya beynimizin kimyasal üretimini durduğu ana panik atak ismi vermişlerdir. En büyük tetikleyici etkeni ise strestir. Bunun haricinde ise aşağıda yazacağım bilgiler ilede tetiklenme imkanı vardır.

⦁ Fazla kafein tüketimi ve vitamin yetersizliği,
⦁ Kalp ve akciğer hastalığı, epilepsi,
⦁ Tiroid bezi rahatsızlığı,
⦁ Kansızlık, kan şekeri düşüşü,
⦁ Bazı ilaçların yan etkisi sonucu oluşan olaylar,
⦁ Kalabalık ve sıkıcı ortamlar,
⦁ Sinirsel depresyonlar,
⦁ Uyarıcı maddeler uyuşturucular


Her yaş grubuna dahil olabilecek bu hastalık türüne çok dikkat edilmesi gerekmektedir.


Panik atak belirtileri:


Gündelik yaşantımızda bir çok değişik duygu barındırmaktayız. Birçok kişi duygu yoğunluğunu daha önceden duyduğumuz panik atak hastalığı olup olmadığını düşünmektedirler. Bu duygu yoğunlunun panik ataktandanmı kaynaklı olduğunu öğrenmek için bir uzmana başvurup, o uzmanın size teşhis koymasını beklemektir. Her zaman uzman yardımı almak sizin en güçlü yardımcınız olmalıdır. Ciddiye alınacak bir durum olan bu hastalık erken tanı ile geriletebilinir.


Panik atak testi


⦁ Kalbin çok hızlı atması ve yerinden fırlıcakmış gibi çarpması,
⦁ Terleme ve ateş basması,
⦁ Karın ağrısı, bulantı ve geğirme,
⦁ Nefes kesilmesi, sinirsel zorluk çekmek,
⦁ Algılama ve duymama sorunları,
⦁ Ölüm korkusu en belirgin özellik,
⦁ Vücudun bazı bölgelerinde uyuşukluk


Eğer bu durumlardan birisine çok sık rastlıyorsanız, uzman tedavisi görmeniz zorunludur. Sağlıklı bir yaşam için bunu kendinize fazla görmeyin.