Kadınlar için meme ameliyatları oldukça önemlidir. Hem estetik hem de sağlık açısından meme ameliyatları, dikkatli ve özenli yapılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı sonrasında memenin tekrar büyüyüp büyümediği konusu merak konusudur.

Çok nadir de olsa, meme küçültme ameliyatlarından sonra, büyüme görülebilmektedir. Bu duruma, vücut gelişim zamanını tamamlamamış ya da daha yeni tamamlamış hastalarda rastlanmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası meme büyüme nedenleri:

 • Vücut gelişimini henüz tamamlamamak
 • Vücut gelişimini yeni tamamlamak
 • Ameliyat sonrası kilo alımı
 • Düzensiz hormonlar
 • Hamilelik ve menopoz

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi ile ters T kesi ya da lolipop kesi yöntemlerinden biriyle yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 2.5 saat ile 3 saat arasında süren bir operasyondur.

Ters T kesi yöntemi; meme altından ters T şeklinde kesi yapılması şeklindedir ve Sarkan cilt ve meme dokusu temizlenir. Lolipop kesi yöntemi ise; meme ucu çevresinde, lolipopa benzer kesi yapılarak, sarkık cilt ve meme dokusunun alınmasıyla yapılan ameliyat türüdür.

Burada, süt kanallarına dikkat ederek derinin kapatılması gereklidir. Aynı zamanda hastanın vücut yapısına göre yukarı taşınarak, operasyon tamamlanmaktadır.

Meme küçültme operasyonunda yöntem seçerken:

 • Meme ölçüsüne
 • Meme başıyla meme kıvrımı mesafesine
 • Meme dokusuna
 • Meme cilt özelliğine
 • Omuz ve kalça genişliğine
 • Meme başı ile omuz kalça arasındaki mesafeye dikkat edilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatında İz Kalır mı?

Her ameliyatta olduğu gibi, meme küçültme ameliyatında da kesi izleri kalmaktadır. Bu izler ise görünür şekilde değildir. Oluşacak izler, bikini ve sutyen kumaşlarının altında kalacağı için, görüntü olarak herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır.

Meme küçültme ameliyatlarında oluşan kesi izleri, yaklaşık 1 yıl içinde hafiflemeye ve ten rengine dönmeye başlayacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Ataşehir meme küçültme operasyonu yaptıran hastalarımızda, ameliyat sonrasında bazı yapmaları gereken durumları açıklayarak, hastalarımızın daha sağlıklı şekilde ameliyat sonrasını geçirmelerini sağlamaktayız.

Meme küçültme sonrası hastanın, ameliyat esnasında takılan drenin çekilmesine kadar evde kesin istirahat etmeleri gereklidir. Verilen ilaç ve antibiyotiklerin verilen ölçülerde muhakkak kullanılması gereklidir.

Ameliyat sonrası yapılacak pansumanların, aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerekir. Ameliyat sonrasın hasta, minimum 6 hafta boyunca ağır şeyler kaldırmamalıdır. Meme küçültme ameliyatı sonrası 15 gün boyunca, yüz üstü ve göğüs üstüne yatılmamalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirme Nasıl Olur?

Meme küçültme ameliyatı sonrası bazı yan etkiler oluşabilmektedir. Kan birikmesi denilen hematom oluşabilir. Bu durum erken fark edilirse, hemen müdahale ile iyileştirilebilir. Göğüs büyüklüğü ve emzirme yöntemine göre, anneler emzirmede zorlanabilirler.

Çok büyük göğüslerde, meme küçültme ameliyatı esnasında, uygun meme ölçüsüne inmesi için bazı durumlarda, hastanın da rızası alınarak süt verme işlevi yok edilebilmektedir.

İstanbul meme küçültme operasyonu öncesinde, hastalarımızda meme küçültme konusunda tüm detaylar konuşulmakta, hangi risklerin olduğu, nasıl bir görünüm olacağı, ne kadar sürede ayağa kalkacakları gibi konularda bilgiler verildikten sonra, ameliyat safhasına geçilmektedir.