Mobil teknolojiler ve internetin gelişimi sonrasında artık hemen hemen bütün ihtiyaçlarımız ile ilgili arama ve sipariş işlemlerini internet üzerinden yapabiliyoruz. Bu noktada sadece aradığımız ürünleri bulma değil siparişlerini de internet üzerinden verebiliyor ve bu ürünleri yeri geldiğinde evimizden hiç çıkmadan edinebiliyoruz.

İnternet üzerinden neredeyse her sektör ile ilgili fiyat araştırması ve diğer konularda faydalanabiliyoruz. İnternet üzerinden arama ve fiyat araştırması yapabildiğimiz sektörlerden biri de gayrimenkul sektörü.

Gayrimenkul sektörü ile ilgili satılık ve kiralık daire ilanlarının verildiği pek çok farklı internet sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitelerini kullanarak doğru emlak ilanını bulmak bir noktada çok fazla vakit alabilmektedir.

Halihazırda pratikliği nedeniyle kullanmış olduğumuz internetin bu vakit alıcı özelliği elbette ki konu gayrimenkul satın almak gibi oldukça kritik bir yatırım yapma noktasındaysa girift bir hal alabilmektedir.

Bu doğrultuda nasıl ki bugün milyonlarca internet sitesi arasından aradığımız bilgiyi bulabilmek için arama motorları ve hatta bunlar içerisinden de en çok Google’ı kullanıyorsak emlak ilanı aramaları yapmak için de sırf bu tarz aramaların yapılabileceği yeni nesil bir emlak arama motoru olan tr.flatfy.com sitesini kullanabiliriz.

Flatfy internet üzerinden emlak ilanları araması yapabileceğiniz ve tekil olarak emlak ilan siteleri üzerinde yapabileceğiniz aramaları tüm siteler üzerinden yapmanızı sağlayan bir arama motorudur.

Flatfy’ın bünyesinde olan emlak sitesi sayısı 1.189 tanedir. Bu sitelerin tamamı üzerinde arama yapmanıza imkân tanıyan https://tr.flatfy.com sayesinde gayrimenkul satın alma durumunda farklı farklı siteler arasında gezmenize gerek kalmadan kolay bir şekilde ilan araması yapabileceksiniz.

Yapay zekâ teknolojisinden faydalanılarak kodlanan Flatfy, Türkçe metin kalıplarını algılayabilmektedir. Yani örneğin; “Kocaeli satılık daire 3+1 doğalgazlı” şeklinde bir metin kalıbı ile arama yaptığınız takdirde Flatfy sitemiz bu kalıbı doğru bir şekilde algılamakta ve bu kriterde olan bünyesindeki bütün emlak ilanlarını getirmektedir.

Eğer aradığınız kriterde emlak ilanını veri tabanımız üzerinde bulamamanız durumunda Flatfy tarafından bu kriterdeki ilan sistemimize düştüğü zaman bildirim aracılığıyla bilgilendirilebilirsiniz. Bu bilgilendirmeyi e-posta ile veya Facebook üzerinden alabilirsiniz.

Flatfy emlak ilan sitelerine de çözüm ortaklığı sunmaktadır. Sırf Türkiye’de aylık 1,3 milyon görüntülenmesi olan sitemize her ay 900 bin ilan girilmektedir. Site portföyümüze yeni bir ilan dahil olduğunda bu ilanın Flatfy’da belirme süresi maksimum 24 saattir. Aynı şekilde kaldırılan ilanların da sistemimizden çıkması en fazla 24 saati bulacaktır.

Bunun yanında tr.flatfy.com sitemiz ülkemiz dışında 29 farklı ülkede yayın yapmaktadır. Türkiye’deki aylık görüntülenmesi 1,3 milyon olan sitemizin diğer ülkelerle birlikte toplam aylık görüntülenmesi ise aylık 10 milyonun üstüne çıkmaktadır.

Flatfy’ın portföyündeki internet siteleri aracılığıyla kullanıcılarına sunduğu bilgilerden bir diğeri ise aylık olarak tüm emlak ilanları aracılığıyla şehir şehir hesapladığı ortalama satılık daire fiyatları raporudur.

Bu raporların sonuncusu olan şubat ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. İşte Kocaeli’miz ve ilçelerine özel olarak yayınlanan şubat ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu. Kocaeli’mizin raporuna ilişkin bilgilere birlikte göz atalım.

Kocaeli ortalama satılık daire fiyatları raporu şubat

Flatfy’da yer alan emlak ilan sitelerindeki verileri kullanarak elde edilen yukarıdaki Kocaeli ortalama satılık daire fiyatları raporu şubat ayına ilişkin fiyatları göstermektedir. Yukarıdaki fiyatlandırmalar daire büyüklüklerine göre ayrılmıştır ve 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelere ilişkin fiyatları göstermektedir.

Yukarıdaki raporda Kocaeli ve 7 ilçemizin fiyatları ile sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmek amacıyla ülkemizin en büyük 2 şehri olan İstanbul ve Ankara’nın fiyatları verilmiştir.

Rapora göz attığımızda 1+1 ortalama satılık daire fiyatları içerisinde en yüksek fiyata sahip olan ilçemizin Başiskele olduğu görülmektedir. Başiskele nispeten daha çok deniz kenarında kalan ve sakinlik arayanların tercih ettiği bir ilçemiz olduğu için fiyatların genel olarak yüksek olması çok ilginç bir durum olmasa gerektir.

Bunun yanında 1+1 daire fiyatlarında en ucuz fiyata sahip olan ilçemiz ise Kartepe’dir. Kartepe’de genel olarak bünyesinde bulunan kayak merkezi ile nam salmış bir ilçemizdir. Dolayısıyla buradaki konut talebi genel olarak kış turizmine yönelik bir taleptir. Bu talebi karşılamak için de genelde daha büyük konutlara ihtiyaç duyulmaktadır. Nitekim, daha büyük konutlarda da Kartepe’deki fiyatların nispeten daha yüksek olduğu görülmektedir.

2+1 daire fiyatlarına göz attığımızda ise en yüksek fiyatların İzmit’te olduğu gözümüze çarpmaktadır. İzmit’te ise 1+1 daireler ile 2+1 daireler arasındaki fiyat farkı oldukça yüksek olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunun yanında İzmit’teki fiyatlar genel olarak çok düşük değildir. Elbette ki bu durum üzerindeki en önemli etken İzmit’in merkez ilçemiz olması ve en yüksek istihdam ve iş imkanlarının burada olmasından kaynaklanmaktadır.

Benzer şekilde 3+1 dairelerdeki fiyatların en yükseği Başiskele’de olmasına rağmen Başiskele’den sonraki en yüksek fiyatlar da İzmit’te karşımıza çıkmaktadır.

2+1 dairelerde ise en ucuz fiyatlar Gölcük ilçemizde görülmektedir. Gölcük’te dikkatleri çeken bir diğer nokta da Gölcük 2+1 daire fiyatları ortalaması ile Ankara’nın ortalamasının aynı olmasıdır. Gölcük’te genel olarak konut fiyatları düşüktür. Sadece 2+1 değil, 3+1 ve 4+1 dairelerde de en düşük fiyata sahip olan ilçemiz şubat ayında Gölcük olmuştur.

Gölcük’te fiyatların bu denli düşük olmasının sebebi ilçenin küçük olması ve burada bulunan donanma nedeniyle genel olarak memurların bu ilçede yerleşim göstermiş olmasıdır. Gölcük’te yaşayan memurlar genel olarak lojmanlarda kalırken ilçenin küçük olmasının da etkisiyle talep de düşük düzeyde kalmıştır.

3+1 daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçemiz Başiskele iken 4+1 daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçemiz ise Karamürsel olmuştur.

Oldukça küçük ve körfez kıyısında olan bir Karamürsel, genellikle yazlık amaçlarla tercih edilen bir ilçemizdir. Dolayısıyla daha büyük dairelere burada olan talebin daha yüksek olması da enteresan bir sonuç olarak değerlendirilemez.

Kocaeli’nin genel fiyatlarına baktığımızda ise 1+1 dairelerde hem İstanbul hem de Ankara’dan daha düşük fiyatlara sahip iken, 2+1 ve 3+1 daire fiyatlarında ise Ankara’dan yüksek fiyatlara sahiptir. 4+1 dairelerde ise benzer şekilde hem İstanbul hem de Ankara’dan düşük fiyatlara sahip olan Kocaeli’nin genel fiyatları tahmin edilebileceği üzere tüm ilçelerin fiyatlarının ortalamasıdır.