Namazın kıble cihetine kılınması namazın şartlarından olup, farzdır. Dolayısıyla namaz kılacak kimsenin kıble yönüne doğru yönelmesi gerekmektedir. Namaz kılan kimseler için bazı durumlarda kıble yönünü bulmak sorun teşkil edebilmektedir. Örneğin, kıble yönünün tespitine imkan olmayan bir yere (seyahat, piknik veya gezinti gibi) gidilmesi gibi. Veya kıble yönünü bulmak için özel çaba sarf edebileceğimiz bir beldede bulunmak gibi. Peki bu durumlarda ne yapacağız?

Müslümanların böyle durumlarda kendilerine sorduğu ilk soru kıble ne tarafta olmaktadır. Bu soruyla kendi kendine muhatap kılan mü'min hemen araştırmalara başlamalıdır. Zira araştırma yapmaksızın herhangi bir yönü doğru namaz kılmak namazın sıhhatine engel teşkil eder. Bunun için ilk yapılan iş yakında bir cami veya mescid var mı yok mu ona bakılır. Cami veya mescid bulma imkanı görünmüyorsa, güvenebileceği bir Müslümana kıble yönünü sorarak devam edilir. Bu da mümkün değilse gündüzleri güneş akşamları ise yıldızlardan yola çıkarak kıble cihetini bulmaya çalışır. Yine saatin akrep ve yelkovanı ile de yön tayininde bulunulacağını ayrıca not edelim.

Bu yöntemler her daim kullanılan yöntemlerdendir. Fakat kıble pusulası makalesinde de geçtiği üzere kıblename yani pusula ile en doğru sonuca ulaşılabilir. Şöyle ki, pusulayı yatay konumda düz bir yere koyarız. Renkli iğnesinin hareketsiz kalıncaya yani dönmesi duruncaya kadar beklenir. Renkli ibrenin ucu (N) North yani kuzeyi gösterir. Yönümüzü kuzeye döndüğümüzde arkamız güney, solumuz batı, sağımız ise doğu olmuş olur. İkincisi ise bulunduğunuz yerin kıble açısını biliyor veya öğrenme imkanınız varsa yine pusula ile kolayca kıble yönünüzü tespit edebilirsiniz. Şöyle ki, bulunduğunuz yerin pusula için kıble açısı 155 derece ise pusulanın kuzeyi gösteren (N) ibre ucundan itibaren saat yönünde 155 derecenin olduğu yönü bulup o yöne doğru yöneldiğimizde kıble cihetini bulmuş oluruz. Kıble açılarını öğrenmeniz için altta kaynak bir internet sitesi size verilecektir.

En pratik yöntemlerin başında internet üzerinden Google Haritalar teknolojisini kullanarak kıble yönünün kolayca tespit edilebileceğini biliyor musunuz? Bunun için oluşturulmuş internet çalışmaları veya siteleri size kıble yönünüzü verecek formatta hazırlanmıştır. İşyerinizin, evinizin veya bulunduğunuz mekanın çatısına kadar inin ve kıble yönü çizginizi alarak namazınızı gönül rahatlığı ile eda edin. Google Maps teknolojisi ile kıble yönü çizgisini veren ve aynı zamanda biraz önce anlatılan kıble pusulası açısını oluşturan kaynak sitemiz sizin işinizi bir hayli kolaylatıracaktır. Namazınızı acaba doğru yöne doğru mu kılıyorsunuz? Cevabı aşağıda!..

Kaynak: https://www.kiblebulma.com