Kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Son dönemlerde oldukça revaçta olan kefirin sütün fermente edilmiş hali olduğunu duymuşsunuzdur. Kafkas topluluklarında çok eskiden beri kullanılan bu içeceğin o müthiş tadı; keçi, inek ve koyun gibi hayvanların sütünün fermantasyon işlemi esnasından geliyormuş.

Kefirin Faydaları ve Kullanımı

 

İçinde barındırdığı vücudumuza yararlı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiği biliniyor. Ayrıca birçok mineral ve vitaminle de zinde olmamızı sağladığı kanıtlanmış durumda.

Kefirin Besin Değeri Nedir?

Bir bardağı yaklaşık 150 kaloriye tekabül ediyor. Bunun içinde de 30 gram kolesterol, 12 gram karbonhidrat ve 8 gram yağ barındırıyor. A vitamini, kalsiyum ve C vitamini bakımından zengin olan kefir günlük A vitamini ihtiyacının %20’sini, kalsiyum ihtiyacının %30’unu ve C vitamini ihtiyacının %4’ünü karşılamakta. Bunların haricinde, 350 miligram potasyum, 125 miligram sodyum ve 400 miligram şekeri de bünyesinde barındırmakta.

Sağlık hakkında tüm yazılar için: https://www.shallwe.com.tr/saglik/

Günlük Ne Kadar Kefir Tüketilmelidir?

Gün içinde tüketilmesi gereken miktar yetişkinlerde: 2 bardak olabilirken, yetişme çağındaki çocuklarda: 1 bardak ile sınırlı kalmalıdır. Uzmanlar çocuklara içirilecek kefirin özellikle akşam yatmadan önce verilmesi konusunda uyarılar yapmakta. Çünkü çocuğun yatmadan önce içtiği kefir; zihinsel gelişim aktivitesinin hızlanmasına ve kemik gelişimin sağlıklı olmasına katkı sağlamaktaymış.

Kefirin Faydalarına Gelecek Olursak

 Kefirin bağışıklık sistemini düzenlemesi ve zindelik sağlaması haricinde daha nice faydası bulunmakta. Gelin bu faydalarına birlikte göz atalım:

  • Vücudumuzdaki hücrelerin yenilenmesine sebep olduğu için kanserli hücrelerle savaşır ve tümör oluşumunu engeller.
  • Düzenli olarak tüketildiğinde alerji ve egzama gibi hastalıklara iyi gelir.
  • İçerisindeki mineraller sayesinde diş çürüklerini gidermeye yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığı sonucu boğazda oluşan iltihaplanmanın çabuk bir şekilde geçmesine yardımcı olur.
  • Zayıflama konusunda destekçidir. Bunun için diyet listelerinde sık sık yer alır.
  • Tırnakların güçlü, sağlıklı olmasında ve saç bakımında önemli bir görev üstlenir.
  • Cildin canlı, parlak görünmesini sağlar. Ayrıca yaşlanmayı geciktirdiği de uzmanlarca kanıtlanmış durumda.
  • Bağırsak florasını düzenlediği için ishal, kabızlık ve şişkinlik sorunlarına çözümdür. Ayrıca kadınlardaki regl dönemi sancılarını azalttığı bilinir.
  • Kalp, damar, karaciğer ve akciğer hastalıklarının iyileşmesine destek olur.
  • Ve çağımızın sorunlarından olan stres ve depresyona karşı zihnin yapılanmasına yardımcı olarak uyku problemlerini de giderir.

Daha detaylı bilgi için: shallwe.com.tr