Gönüllü çalışarak dünyayı gezebileceğinizi biliyor muydunuz? Tüm dünyanın kullandığı birçok program olmasına rağmen ülkemizde en çok kullanılanlardan biri workaway adlı program. Bu program sayesinde milyonlarca insan dünyanın farklı yerlerinde işler yapıyorlar. Bu bazen evcil hayvan bakıcılığı bazen de tarla, bağ, bahçe işleri olabiliyor. Yani aradığınız, becerinize göre her tür iş var workaway’de.

Workaway nedir diye hala merak ediyorsunuz. Konuyu açalım biraz daha. Önce siteye yıllık 35 euro ödeyerek üye olmalısınız. Bu siteye kayıtlı hostların iletişim bilgilerini size gösterecek ve onlarla site üzerinden irtibat kurabileceksiniz. Ardından profilinizi düzgün ve anlaşılır bir şekilde doldurun. BU hostların çok dikkat ettiği bir konu. Sonrasında gideceğiniz ülkeye ve şehre göre host aramaya koyulun. Kafanıza uygun iş ve host bulduğunuzda yazmaya başlayın. Yalnız bir bir buçuk ay önceden iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bir çok kişi hostlara yazdığı için yoğunluk olabiliyor ve uygun zamana denk getiremiyorsunuz bazen.

Sadece bir hosta da mesaj atmayın her mesajda 5 kişiye mesaj atmak ideal. Çünkü bazıları size geri dönüş dahi yapmayacak. Host seçerken de mutlaka referanslarını ve çalışma şartlarını okuyun. Genelde sizden günde 6-7 saatlik bir çalışma bekliyorlar ve haftanın 4 günü çalışıyorsunuz. Ama daha fazla çalışmanız da mümkün tabii ki ya da daha az. Bu yüzden her hostun profilini dikkatli okumaya özen gösterin. Bununla birlikte workaway yapmayıp ücretsiz konaklamak isterseniz couchsurfing tarzı uygulamaları da kullanabilirsiniz. Couchsurfing nedir merak ediyorsanız onu da ilerleyen yazılarımızda anlatacağız.

İlk aşamada yapacaklarınız bunlar. Herkese bol şans ve keyifli deneyimler.