Fuarlar firmaların ürünlerini geniş kitlelere tanıtma olanakları buldukları, değişik sektörden kişilerin birbirleri ile tanışmalarını sağlayan ve birlikte iş yapma olanağını arttıran sosyal etkinliklerdir. Firmalar fuarlarda öne çıkabilmek ve etkili bir vizyon ortaya koyabilmek için stand tasarımı yaptırmak istemeleri bu yüzden önem kazanmaktadır.

 

 Tercih Edilen Fuar Standları

 

 Fuar firmaları tarafından veya özel firmalar tarafından verilen stand tasarım hizmeti gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Çünkü firmaların prestijini ve vizyonunu yansıtan bu standlar ürün satışından firma tanımını arttırmaya kadar birçok alanda etkili olmaktadırlar.

 

 Fuar müşteri isteğine ve bütçesine göre iki şekilde tasarlanabilmektedir. Bunlardan birincisi modüler sistemdir ve standart profiller ve kaplamalar ile oluşturulan, fazla estetik tasarımlara imkân vermeyen ancak yine de nitelikli bir görünüm elde etmeye imkân verir.

 

 Sabit yüksekliklerde ve genişliklerde profiller ile sınırlanan ölçülerde tasarım imkânı vermesinin yanında daha ucuz bir sistem olması sebebiyle tercih edilir. Diğer fuar stand sistemi ise özel tasarım fuar standlarıdır. Her tür malzemenin kullanılmasına olanak sağlayan bu sistemde çok farklı tasarımlar yapılabilmekte ve her amaca uygun kullanım alanları oluşturulabilmektedir. Sabit ölçülere sahip bir eleman içermediği için her ebatta, her renkte ve her desende standlar imal edilebilir.

 

 Stand Tasarımının Önemi

 

 Fuarlar için stand yapımı profesyonel anlayış gerektiren bir hizmettir. Hızlı bir süreç isteyen tasarım ve yapım işleri kısa sürede eksiksiz ve doğru bir şekilde bitirilmelidir. Aksi takdirde hem istenen tasarım uygulanamayacak hem de fuarda istenen düzeyde fayda sağlanmasının önüne geçilecektir. Çok farklı fuar stand tasarımları ile istenenden fazla müşteri ile temasa geçmek olası bir durumdur.

 

 Dikkat çekici tasarımlar, fark yaratan dokunuşlar her alanda olduğu gibi fuar standlarında da kendini gösterecektir. Fuar standları küçük olsalar da tam tersi oranda tasarlanmaları zor bir iştir. Çünkü dar alanda en iyiyi üretmeye çalışmak yorucu olabilmektedir.

 

 Tasarımda yapılacak bir hata uygulama sırasında da problemle çıkmasına neden olacağından titizlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Hiç şüphesiz maliyetten kaçmak için stand tasarımına önem verilmemesi veya gerekli görülmemesi büyük oranda daha sonradan gerçekleşmesi olası gelirlerin artmamasına neden olacaktır.