Bursa, zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile ülkemizin önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Coğrafi konumu nedeniyle avantajlı illerin başında gelen Bursa, güçlü ekonomisiyle ön plana çıkıyor.

Türkiye ekonomisinin üretim merkezlerinden Bursa, sanayisiyle birçok şehirden ayrılıyor. Yeni projelerin artış gösterdiği Bursa, gayrimenkul sektöründe konut fiyat artışıyla adından söz ettiriyor. Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri Bursa, gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere pek çok fırsat sunuyor. Ulaşım, kentsel dönüşüm ve son yıllarda hayata geçirilen markalı konut projeleri ile cazibesini giderek artıran Bursa’nın yoğun göç alması bölgenin emlak piyasasını hareketlendiriyor.

Türkiye’nin aktarmasız en uzun metro hattına sahip olan şehir hızla gelişmeye devam ediyor. Bursa’da Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Gemlik, Mudanya, Gürsu, Orhangazi, Kestel, Yenişehir, Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık olmak üzere toplam 14 ilçe bulunuyor. Osmangazi şehrin en kalabalık ilçesi olarak dikkat çekiyor. Peki, gayrimenkul yatırımcılarının yakından takip ettiği Bursa’da satılık konut fiyatları son bir yılda ne kadar arttı? Bursa satılık daire fiyatları ne kadardan başlıyor? Bursa’nın satılık konut fiyatı en çok artan ilçesi hangisi? İşte Bursa emlak piyasasına dair merak edilenler…

Bursa satılık daire fiyatları son bir yılda yüzde 1.33 arttı!

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin ilgi odağında olan şehirde konut fiyatları yakından takip ediliyor. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Bursa’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 1.33 arttı.

Bursa satılık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için minimum 143 bin 219 TL, maksimum 238 bin 700 TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 190 bin 959 TL olarak belirtiliyor. Şehirde kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi de 18 yıl olarak hesaplanıyor.

Bursa kiralık daire fiyatları ne kadar?

Bölgede öğrenci sayısının fazla olması kiralık daire talebini artıran unsurların başında geliyor. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Bursa kiralık daire fiyatı ortalama 100 metrekare için, 669 TL ile 1.115 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı da 892 TL olarak gösteriliyor.

Bursa ulaşım olanaklarıyla ön plana çıkıyor!

Şehir merkezine kolaylıkla topluma taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlanıyor. Ulaşım imkânlarının fazla olduğu Bursa, bu özelliğiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca Bursa’dan Türkiye’nin en büyük kayak merkezi ve Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ’a teleferik ve dolmuşlarla kolaylıkla ulaşmak mümkün.

Bursa’nın konutta kazandıran ilçesi: Yıldırım

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Bursa’nın satılık konut fiyatı en çok artan ilçelerinin başında Yıldırım geliyor. Yıldırım satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 1.21 artış gösterdi. Yıldırım ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.814 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 20 yılı buluyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Yıldırım ilçesinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı, 136 bin 30 TL ile 226 bin 700 TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 181 bin 373 TL olarak ölçümleniyor.